Zmiana nazwiska dziecka po rozwodzie

witam, mój synek ma nazwisko ojca. jednak chcialabym aby nosił moje. slubu nie mam ani nie mialam z jego ojcem. czy potrzebna jest mi zgoda ojca ? wie któras z mam?

Kaja najprosciej bedzie zadzwonic do urzedu stanu cywilnego i tam zapytac co w takim przypadku.
Ja nie słyszałam o takim przypadku, by wyrazic zgodę a potem chciec zmienic nazwisko dziecka…
Jak juz sie dowiesz to napisz co Ci powiedzieli.
Natomiast napewno nie odbedzie się to bez jego zgody, bo przeciez ma takie same prawa co ty. Chyba ze zaprzeczysz ojcostwa.

miedzy nami była umowa ze dziecko ma jego nazwisko a po slubie bedzie miało moje i on tez przyjmie moje. jednak zadnego slubu ani zwiazku nie bedzie i nie chce by dziecko mialo inne nazwisk niz moje i to po takim ojcu… szczegółów nie bede tu wypisywac :slight_smile:

Kaajkaa chyba w obecnej sytuacji, gdy dziecko jest uznane przez ojca musi on wyrazić zgodę na zmianę nazwiska, albo musisz złożyć sprawę do sądu rodzinnego i uargumentować, że dziecko będzie z Tobą (mam nadzieję, że to jest między Wami ustalone) i że nie chcesz by miało nieprzyjemności z powodu innego nazwiska niż mama, z którą mieszka, żyje etc.

nie jest ustalone, on wie, ze nie oddam mu dziecka. teściowa tez powiedziała mu, że nie dostanie dziecka i będzie za mną. jeśli nie wyrazi zgody pójdziemy do sądu i jestem pewna, że dostane dziecko. myśle, że wtedy moge poprosić o zmianę nazwiska na podstawie tego co napisałaś. nieprzyjemności . już dziś chodząc do lekarza dziwnie się patrzą, że nazwisko moje inne niz dziecka. nie chce by potem w przedszkolu szkole i życiu miało przechlapane. bo wiem jak na takie coś patrzą inne dzieci. brak rodzica w domu, brak ślubu, inne nazwisko często jest wysmiewane bo nie każde dziecko wie, że to nie powód do wyśmiewania kolegi.

Kajka z tego co mi wiadomo, to w USC do zmiany nazwiska dziecku, jest konieczna zgoda ojca, chyba ze jest on pozbawiony calkowicie praw rodzicielskich. Wtedy mozesz zrobic to sama wykazujac w urzedzie takowe dokumenty i juz. Inaczej wyglada sprawa jesli tatus nie chce dac ci zgody. W takim przypadku musisz wnioskowac do sadu opiekunczego i odpowiednio zaargumentowac wniosek. Dodam, ze musi byc to wazny powod, bo inaczej nici z pomyslnego zakonczenia sprawy. Troche sie dowiadywalam, bo moze i ja bede musiala zmienic synowi nazwisko, jesli tatus sie nie uspokoi. W kazdym razie trzymam kciuki za pomyslne rozwiazanie sprawy. Szkoda, ze spora czesc facetow to tak naprawde zasmarkane ,gnoj…ki’'.

pozbawienie praw wiąże się z utrata alimetnów? bo i tak chce go pozbawić wszelkich praw do podejmowania decyzji związanych z dzieckiem. ale nie wiem czy to to samo. nigdy nie interesowałam się prawem w tym temacie.

“miedzy nami była umowa ze dziecko ma jego nazwisko a po slubie bedzie miało moje i on tez przyjmie moje.”

Kaja to tak nie działa, ja brałam slub cywilny i odbywa się to tak, że w urzedzie pytają jakie nazwisko przyjmujecie po slubie i kogo nazwisko będą nosiły dzieci z tego małżeństwa. Nie interesuje ich jakie nazwisko nosi dziecko urodzone nie w małżeństwie, a te co będzie urodzone w małżeństwie zawieranym. Bo w trakcie “rejstracji” Malucha podajesz dobrowolnie kogo nazwisko ma nosic. Mogłaś wtedy podac już swoje.
Nie przejmuj się tym nazwiskiem, mam kilka kolezanek rozwódek żadna nie chciała zmieniac nazwiska Malucha, żadne dziecko nie ma z tym problemów, jest to sytuacja na porzadku dziennym. Przemysl sobie wszystko na spokojnie i pamiętaj, że to, że dany związek się rozpada to nie znaczy że Maluch traci ojca. Ma on takie same prawa do synka jak Ty i czyjmś mężem/chłopakiem /narzeczonym można przestac być tak mama czy tata nigdy.

nie monika nie ma. nie bedę tu mówić dlaczego, ale nie ma praw. to nie ojciec a dawca nasienia kochana. i zmienie to nazwisko chociażbym miala się wyprowadzić gdzies dzieś mi na to pozwolą. za bardzo “boli” mnie to nazwisko

rozumiem. trzymam więc kciuki by Ci się udało :slight_smile: zadzwon jutro do tego urzedu i się wszystkiego dowiedz

Prawo rodzicielskie ciezko odebrac, ale mozna je ograniczyc. W obu przypadkach nie zwalnia to tatusia z obowiazku alimentacyjnego. Skoro uznal dziecko to niech placi, a ze jest nieodpowiedzialny to nie musi o dziecku decydowac.

U mnie w rodzinie ciocia niedawno zmieniała nazwisko swojej córce, która ma już 6 lat.
Na początku był rozwód rok po ślubie i kilka miesięcy po narodzinach małej. Z racji tego, że ciotka była w związku małżeńskim za normalne uznała, że przejmuje nazwisko męża i potem będzie miała je jej córka.
Po rozwodzie, który trwał 3 i pół roku, z racji przemocy w rodzinie, ciotka dostała alimenty na siebie i na dziecko a ojciec widzenia w specjalnym ośrodku 2 razy w miesiącu, w mieście zamieszkania ciotki.
Niedługo po rozwodzie ciotka wystąpiła o zmianę swojego nazwiska na panieńskie (trwało to około miesiąca) a po jakimś czasie o zmianę nazwiska córki na jej panieńskie - wniosek o zmianę nazwiska składa się w sądzie rodzinnym i nawet jeżeli ojciec wyraża zgodę na zmianę nazwiska to trwa to trochę czasu - w przypadku ciotki było to pół roku - normalnie byli wzywani świadkowie itp i potrzebny był konkretny powód zmiany nazwiska, bo “dla zachcianki” sąd w ogóle nie weźmie sprawy pod uwagę i oddali wniosek - tu powodem było bardzo nieciekawie brzmiące nazwisko (coś jak np. Majtki) i to ciotka do zmiany nazwiska podała, że dziecko nie ma już kontaktu z ojcem (zupełnie nie odpowiadały mu takowe widzenia jakie dostał) i w żaden sposób, nawet emocjonalnie, nie jest z nim związana…

i jak , wszystko w tej sprawie sie ulozylo ?
ciekawa jestem bo znajoma ma podobny przypadek ;<

Zmiana nazwiska musi być udokumentowana, dokument do uzupełnienia kosztuje 40 zł. Miesiąc czeka się na decyzję władz wyższych w tej sprawie. Ojciec musi być obecny podczas składania wniosku.

Jeżeli rodzice nie mogą się dogadać co do nazwiska to nazwisko jest dwuczłonowe, miałam taką sytuację.

przy podejmowaniu decyzji warto przeczytać http://wspolnedzieci.pl/article/zawarcie-kolejnego-malzenstwa-a-nazwisko-dziecka

Nadawanie imion i nazwiska regulują przepisy Ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. W przypadku urodzenia się dziecka poza związkiem małżeńskim, co do zasady powinno dojść do uznania ojcostwa, wtedy to rodzice wspólnie decydują o wyborze imienia i nazwiska dziecka. Może to być nazwisko matki, ojca lub nazwisko dwuczłonowe, ojca i matki. Jeżeli do takiego uznania nie dojdzie, lub jeśli ojciec nie jest znany, dziecko nosi po prostu nazwisko matki. Ustawa faktycznie przewiduje możliwość zmiany imienia w ciągu 6 miesięcy od urodzenia dziecka, lecz nie mówi nic o zmianie nazwiska. Można próbować i złożyć do sądu wniosek o zmianę nazwiska, ale wniosek ten musiałby być bardzo dobrze uzasadniony, chociaż z tego co wiem, rzadko się to udaje.