Zgodnie z fizjologią kobiecego organizmu - tak wybrałabym laktator

 

Odciąganie bez wskazań lub nieprawidłowo wykonywane również może mieć negatywny wpływ na laktację i wiązać się z powikłaniami.

Fizjologia laktacji nie jest taka prosta jak na pierwszy rzut oka się wydaje.

W początkowym okresie laktacji wiele kobiet boryka się z nadmierną produkcją mleka.

Naturalny rytm organizmu kobiet wie jak poradzić sobie z procesem laktacji, jednak gdy napotyka na problemy należy mu pomóc naprawić „błędy”, aby ponieść sukces w tym procesie.


 

Wskazania do odciągania pokarmu :

 

1. W celu rozpoczęcia, inicjacji i utrzymania laktacji, kiedy dziecko z różnych przyczyn nie ssie piersi (np. wcześniak, dziecko chore, dziecko nie umie lub nie chce ssać piersi),
 

2. W celu zwiększenia produkcji pokarmu (produkcja mleka jest niewystarczająca w stosunku do potrzeb dziecka),

 

3. Gdy trzeba odbarczyć piersi lub przygotować je do karmienia (w nawale, przepełnieniu piersi,w obrzęku/zastoju, zapaleniu piersi,zmiękczenie otoczki, wyciągnięcie brodawki)

 

4. Sprowokować wypływ mleka przed przystawieniem dziecka (dla dzieci niecierpliwych lub słabo ssących, przy silnym wypływie pokarmu u matki, z którym dziecko sobie nie radzi)

 

5. Gdy zaistnieje potrzeba uzyskania pokarmu do dokarmiania dziecka o nieprawidłowym zwiększeniu masy ciała (dziecko ssie, ale nieefektywnie), karmienia dziecka, które nie może być karmione bezpośrednio z piersi.


 

Te wszystkie wymienione przeze mnie sytuacje wymagają użycia laktatora. Czy to będzie laktator ręczny czy elektryczny - decyzja należy do kobiety która będzie z niego korzystać.

Odciąganie pokarmu laktatorem ręcznym czy elektrycznym to często trudny wybór i dylemat wielu mam.

Wybór metody zależy od konkretnej sytuacji matki i dziecka oraz od tego czy będzie to długotrwałe i regularne odciąganie.

Odciąganie ręczne – przydatne jest do odciągania siary i do odbarczania piersi w nawale, zmiękczania napiętej otoczki. 

Metoda ta jest pracochłonna, choć dostępna w każdych warunkach.

Laktatory ręczne używane są głównie do odciągania sporadycznego i częściowego. Nie nadają się do regularnego odciagania dużych ilości mleka ani do stymulacji laktacji.


 

Laktatory elektryczne przeznaczone są do częstego odciągania większych ilości pokarmu. Posiadają dwufazowy system pracy (faza stymulacji i faza odciągania), regulację siły ssania.

Niezależnie od wyboru rodzaju laktatora ważne jest jego przeznaczenie i częstość stosowania. Odpowiedzią na pytanie czym kierować się w wyborze laktatora - indywidualne predyspozycje, wymagania organizmu karmiącej kobiety zgodne z jej fizjologią.