Dziewczyny mam pytanie odnośnie zasiłku chorobowego. Ponieważ w związku z zagrożoną ciążą przekroczyłam 33 dni chorobowego mój pracodawca zgłosił ten fakt do ZUSu (z późnieniem…).
Jak długo trzeba czekać na jego wypłatę, czy poprzedza ją jakaś oficjalna pisemna decyzja ZUS? Na jakiej podstawie wylicza się wysokość tego zasiłku jeżeli u tego samego pracodawcy byłam zatrudniona na podstawie umowy o pracę i na zleceniu.
No bo pomyślę, że żadna na chorobowym nie była
Była, była, ale u mnie zasiłek wypłaca firma (gdy powyżej iluś tam osób, to płaci pracodawca i sobie to potem sam wyrównuje z zusem), więc ja zawsze dostaję wszystko w terminie normalnej wypłaty.
Nie wiem, więc jak długo czeka się na wypłatę gdy płaci zus ani czy dostaniesz jakieś pismo.
Natomiast jeśli chodzi o to na jakiej podstawie wylicza się wysokość - no zus nie wie jak zarabiasz, dlatego pracodawca wypełnia specjalny druk na którym umieszcza wszystkie dane , Twoje zarobki i na podstawie tego zus płaci. To jest obowiązek pracodawcy.
No niestety firm a jest do 20 osób wiec rozliczam się bezposrednio z ZUSem. Strasznie ciekawa jestem kiedy mogę lub czyć na zasiłek, tym bardziej, że pracodawca druk o którym piszesz złożył z opóźnieniem. Niby mają 30 dni na wypłatę zasiłku, ale z tym też podobno różnie bywa… A rachunki czekają. …
Aggi u mnie też duża firma (ponad 400 osób) więc nigdy zaległości z wypłatą zasiłku nie miałam. Zasiłek dostawałam/dostaję terminowo z firmy, a oni sami już się rozliczają z ZUSem. To temu nie pisałam
No, że też pracuję w takiej małej firemce
Aggi ZUS ma 30 dni na wypłatę świadczenia (w Teoim przypadku zasiłku chorobowego) od otrzymania kompletu dokumentów: zwolnienie lekarskie w oryginale, zaświadczenie płatnika składek na druku ZUS z-3 i Twoje oświadczenie. Często przekazują pieniądze szybciej, jednak np jesli druk był wypełniony nieprawidłowo to termin 30 dni liczy się od momentu sprostowania błędów. Na podstawie tego druku z-3 rownież jest ustalana podstawa zasiłku (powinna byc taka sama jak ta ustalona przez pracodawcę). Nie dostajesz żadnej decyzji, jeśli wszystkie dokumenty są prawidłowe
Angie Dziękuję za wyczerpującą odpowiedź Ostatnio dostałam zasiłek i wygląda na to że wszystko się zgadza
Rzadko teraz zaglądam na forum ale sekcja prawna jest moją ulubioną:) cieszę się, że moglam pomóc
Dziwi mnie, że nie dają żadnej decyzji odnośnie wyliczenia tego zasiłku. Mam u jednego pracodawcy stałą pensję z umowy o pracę + umowę zlecenie, której wysokość się waha no i de facto do końca nie wiem jak wyliczyli ten zasiłek…
Możesz poprosić pracodawcę o kopię druku ZUS Z-3 bo to na jego podstawie ZUS ustala podstawę zasiłku. Generalnie w poszczególnych miesiącach zasiłek może być trochę inny bo jest on wypłacany za każdy dzień miesiąca, czyli jeśli chorujesz cały wrzesień i październik to w tym drugim mcy dostaniesz wyższy zasiłek bo wypłacony za 31 dni a we wrześniu tylko za 30. Nue wuem czy to zrozumiałe co napisalam
Mam zasiłek wypłacony nie za miesiąc kalendarzowy czyli za sierpień, tylko za okres zwolnienia od 5 sierpnia do 14 września. Co do kwoty to księgowa miała wpisać obydwie wypłaty.
Podstawą do obliczenia zasiłku jest przeciętne miesięczne wynagrodzenie liczone za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła niezdolność do pracy. Jeżeli byłaś zatrudniony krócej niż 12 miesięcy, podstawę wymiaru zasiłku chorobowego stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za pełne miesiące kalendarzowe ubezpieczenia. I co najważniejsze - zwolnienie lekarskie w ciąży jest 100% płatne. Czyli jeśli miałaś oprócz podstawy premie, płatne nadgodziny i pracodawca je uczciwie rozliczał może się okazać, że będziesz miała wyższą wypłatę na L4 niż jakbyś normalnie pracowała
W firmach zatrudniających do 20 osób - wynagrodzenie chorobowe wypłaca ZUS, powyżej 20 - pracodawca. W pierwszym przypadku trzeba czasem mocno pilnować pracodawców, żeby jak najszybciej przekazywali komplet poprawnie wypełnionych dokumentów do ZUSU. Im szybciej to zrobią tym szybciej zostanie wypłacone wynagrodzenie.
ZUS ma 30 dni na wypłatę świadczenia, ale z reguły trwa to dłużej. Jeżeli miałaś Umowę o pracę i umowę zlecenia i zlecenia w momencie zwolnienia nadal trwało, to też będzie się wliczało do podstawy zasiłku.
A mnie zastanawia jedna rzecz. Jestem na zwolnieniu chorobowym od 7 lutego. W lutym mamy prócz zwykłej pensji tzw. Trzynastke. Rozumiem że w tym miesiącu zakład pracy jeszcze wypłaca mi wynagrodzenie a od kolejnego już ZUS. ZUS wyliczy średnią z ostatniego roku pracy do wypłacenia wysokości świadczenia tak?Ale to będzie łącznie z lutym czy nie ?
Tak, będzie to średnia z ostatnich 12 miesięcy, poprzedzających miesiąc, w którym poszłaś na zwolnienie, a więc powstała niezdolność do pracy. Jesteś na zwolnieniu od 7 lutego, więc wg mnie luty nie będzie brany pod uwagę.
Ciekawa jestem jak to będzie wyglądać w praktyce
Dla Ciebie byłoby korzystniej gdyby wzięli pod uwagę oczywiście luty. Pytanie czy ta trzynastka będzie z pensją lutową czyli do 10 marca płatna, czy styczniową, czyli płatna do 10 lutego. Bo to tutaj jest różnica, jak jest płacona pensja. Zus będzie liczył od miesiąca poprzedzającego zwolnienie.
Dokładnie będzie płatna 26 lutego
Niby trochę korzystniej ale w tamtym roku też miałam trzynastke także chyba wtedy o tamte zahacze
No to załapiesz się na tamtą z zeszłego roku, bo będą liczyć od stycznia wstecz te 12 miesięcy