Zanieczyszczenie środowiska częściej skraca życie niż wojny, terroryzm, narkotyki, alkohol

 

Śmiertelne zagrożenie związane z zanieczyszczeniem środowiska staje się coraz poważniejsze po tym, jak w ciągu jednego roku z tego powodu zmarło 9 milionów osób. Jak wynika z najnowszych badań, zanieczyszczenia skracają życie częściej niż wojny, terroryzm, choroby zakaźne, narkotyki czy alkohol.

 

 

To wnioski z raportu opublikowanego w “The Lancet Planetary Health”, w którym przeanalizowano zagrożenia dla zdrowia, związane z zanieczyszczeniem powietrza i wody toksycznymi chemikaliami w 2019 roku. Wyniki pokazują, że zanieczyszczenia te są odpowiedzialne za około 9 milionów przedwczesnych zgonów każdego roku. Czyli co szósty zgon na świecie jest spowodowany złym stanem środowiska, co stawia tę przyczynę na równi z paleniem tytoniu.

Drugie badanie, opublikowane na początku tego tygodnia, dotyczyło Stanów Zjednoczonych. Wynika z niego, że można byłoby zapobiec 53 tys. przedwczesnych zgonów rocznie, gdyby zostały wyeliminowane wszystkie emisje związane z produkcją energii.

Badanie wykazało, że ponad 90 procent zgonów związanych z zanieczyszczeniem występuje w krajach o niskich i średnich dochodach. Krajami o największej liczbie zgonów związanych z zanieczyszczeniem w 2019 r. były Indie, Chiny, Nigeria, Pakistan i Indonezja.

Zanieczyszczenie powietrza główną przyczyną zgonów
Zanieczyszczenie powietrza, ze źródeł takich jak pojazdy czy elektrownie, jest największym zagrożeniem, ponieważ było odpowiedzialne za ponad 6,5 miliona zgonów w 2019 roku, czyli więcej niż jakakolwiek inna forma zanieczyszczenia w tym roku. Zanieczyszczenie powietrza zwiększa ryzyko chorób serca, infekcji dróg oddechowych, raka płuca, gruźlicy, przewlekłej choroby układu oddechowego, cukrzycy, chorób nerek i niskiej masy urodzeniowej, z których wszystkie mogą prowadzić do przedwczesnej śmierci.

Coraz więcej zgonów spowodowanych przez toksyczne chemikalia
Naukowcy zidentyfikowali również inną przyczynę zgonów, jaką jest rosnąca ilość toksycznych chemikaliów w artykułach gospodarstwa domowego, takich jak farby, zabawki dla dzieci czy kosmetyki. W 2019 r. ołów i inne chemikalia były odpowiedzialne za 1,8 miliona zgonów na całym świecie w porównaniu z 900 tys. w 2000 r. - stwierdzono w raporcie.

Eksperci twierdzą, że ludziom ogólnie trudno jest chronić się przed zagrożeniami dla zdrowia związanymi z zanieczyszczeniami, zwłaszcza w krajach mniej rozwiniętych. Najlepszą formą ochrony jest prawdopodobnie monitorowanie jakości powietrza na zewnątrz i pozostawanie w pomieszczeniu, gdy jakość powietrza jest słaba.

Stany Zjednoczone już radykalnie poprawiły jakość powietrza
W latach 1990-2020 w USA odnotowano 78-procentowy spadek łącznej emisji sześciu powszechnych zanieczyszczeń. Ale jest jeszcze więcej do zrobienia. Gdyby Stany Zjednoczone wyeliminowały na przykład emisje zanieczyszeń z pojazdów drogowych, mogłoby to zapobiec blisko 11 700 przedwczesnym zgonom. Wyeliminowanie emisji z sektora energii elektrycznej może zapobiec kolejnym 9300 zgonom.