Rozpoczęcie produkcji mleka uzależnione jest od różnych mechanizmów fizjologicznych, jednak głównie od wydalenia łożyska.
Trzeba liczyć się z tym, że po cięciu cesarskim nawał pokarmu może wystąpić nieco później, niż w przypadku porodu siłami natury. Zdarza się, że stan emocjonalny mamy po cc jest nieco gorszy niż po porodzie naturalnym, co też nie ułatwia rozpoczęcia karmienia.
Dlatego każda kobieta w indywidualny sposób powinna zadbać o siebie w tym szczególnym czasie w następujący sposób:
- -Pierwsze przystawienie do piersi powinno odbyć się po zakończeniu cięcia, kolejne karmienia na żądanie (co w pierwszych godzinach po cięciu wymaga pomocy personelu medycznego). Taki rozwój sytuacji dobrze wróży drodze mlecznej po operacyjnie przebytym porodzie.
- -spróbować wybrać taki szpital, w którym pomimo ciecia cesarskiego, maluch będzie mógł od samego początku przebywać z matką, dzięki temu, kobieta, może cały czas przystawiać maluszka do piersi i tym samym pobudzać laktację.
-należy przystawiać dziecko do piersi na żądanie, jednak nie rzadziej niż co 3 godziny.
-w przypadku niedostatecznej ilości pokarmu należy pobudzać laktację odciągając pokarm laktatorem co najmniej 8x na dobę. Początkowo ilości mleka będą niewielkie, jednak z każdym dniem pokarmu będzie coraz więcej. Laktator jest dobrym rozwiązaniem, aby pobudzić gruczołu do produkcji mleka.
-w przypadku problemów laktacyjnych należy skontaktować się z położną lub doradcą laktacyjnym, celem rozwiania wątpliwości oraz rozwiązania trapiących problemów.
-należy zadbać o bliznę, która może boleć dotkliwie i ograniczać swobodę ruchów. Najlepszym sposobem będzie znaleźć dogodną pozycje karmienia, taką która nie będzie podrażniać brzucha. Można poprosić położną w szpitalu, aby pomogła znaleźć odpowiednie pozycje do karmienia, które będą komfortowe lub wspomóc się specjalnymi poduszkami do karmienia piersią.
-picie odpowiedniej ilość wody, bogatokaloryczna dieta, która w pozytywny sposób będzie wpływała na produkcje mleka przez kobiecie piersi.
Cesarskie cięcie nie zawsze musi generować problem z laktacją.
Największą trudnością po cięciu cesarskim jest przystawianie dziecka do piersi w pierwszych dobach po porodzie.
Dlatego tak ważne jest zadbanie o prawidłowy przebieg laktacji zaraz po przebytym cięciu cesarskim!