1. Zastanów się nad uczestnictwem w zajęciach szkoły rodzenia. Są szkoły, które prowadzą specjalne kursy dla kobiet spodziewających się cesarki, ale nawet zwykły kurs powinien obejmować ten temat. Oswój się z cesarką, nim pojawisz się na sali porodowej!
2. Przygotuj się na czas po porodzie – już zawczasu wyposaż się w preparaty, które mogą wspomóc gojenie się rany. Na rynku są dostępne zarówno środki do zastosowania w trakcie operacji, jak i przeznaczone na bliznę. Te pierwsze mają za zadanie ograniczyć ryzyko powstania zrostów, te drugie zaś zadbają o Twoją bliznę, by była jak najmniej widoczna i nie sprawiała Ci dyskomfortu.
3. Pooglądaj materiały nt. mobilizacji blizny lub umów się z fizjoterapeutą, by ten nauczył Cię, jak zadbać o siebie po operacji. Poświęcając czas na pracę z blizną po cięciu cesarskim, ograniczasz ryzyko zrostów i bólu w miejscu szycia. Ćwiczenia są proste, wymagają jedynie czasu.
4. Zadbaj o probiotykoterapię przed i po porodzie. Cięcie cesarskie często wiąże się z podaniem antybiotyku, który może osłabić Twoją odporność i spowodować nieprzyjemne objawy, takie jak biegunka, infekcja intymna, ból brzucha. Zażywanie probiotyku wzmocni Twoją naturalną ochronę.
5. Dzieci rodzone siłami natury w momencie przejścia przez kanał rodny nabywają bakterie bytujące w pochwie mamy, co jest zjawiskiem pozytywnym. Dzięki tym bakteriom ich układ pokarmowy lepiej funkcjonuje, mniejsze jest także ryzyko niektórych chorób, takich jak np.: cukrzyca, alergia, astma, biegunki, itd. Jako że dzieci urodzone przez cesarkę nie mają możliwości nabycia tych bakterii, warto zadbać o maluszka na inne sposoby, tak, by cieszył się jak najlepszym zdrowiem. Jednym ze sposobów jest przeniesienie bakterii mamy do buzi dziecka za pomocą gazika, umieszczonego wcześniej w pochwie. Zapytaj, czy w szpitalu, gdzie będziesz rodziła, jest to możliwe. Bardzo pozytywne działanie na kolonizację układu pokarmowego dziecka ma też karmienie piersią. Ostatnim sposobem, który mogę polecić, jest podawanie dziecku probiotyku. Pamiętaj, by wybrać ten dostosowany do wieku i potrzeb maluszka.
6. W trakcie połogu pamiętaj, że jesteś w rekonwalescencji po zabiegu operacyjnym. Największy ciężar, który możesz podnosić, to Twój maluch. Nie przeciążaj się, przyjmuj pomoc i proś o nią, by dać sobie czas na regenerację. Niech Twoja dieta będzie urozmaicona i smaczna, zadbaj, by była bogata w białko, które wspomoże gojenie się rany. Nie daj sobie wmówić, że będąc po porodzie czy karmiąc piersią jesteś skazana na suchy chleb i wodę :)