Wesprzeć laktację na starcie drogi mlecznej!

Poród poprzez cesarskie cięcie może wpłynąć na jakość i długość karmienia piersią.

Dlatego wiedza i przygotowanie się do karmienia piersią znacznie zwiększają szanse na udaną drogę mleczną, nawet pomimo początkowych trudności.

 

Opóźniona laktacja po cięciu cesarskim to częste przekonanie, które ma w sobie nieco prawdy. Poród zabiegowy jest istotnym czynnikiem ryzyka opóźnionej laktacji, czyli zmniejszonej produkcji mleka w piersiach. Może mieć ono miejsce, ale nie musi. Należy pamiętać, że proces laktacji rozpoczyna się już około 16. tygodnia ciąży i jest procesem, który wymaga jedynie prawidłowego podtrzymania, a tym przypadku regularnego przystawiania dziecka do piersi po porodzie oraz ewentualnego stymulowania piersi laktatorem.

 

Oczywiście kontakt skóra do skóry, przytulanie jeszcze na sali porodowej i możliwie unikanie dokarmiania mieszanką lub dokarmianie minimalne mają tu istotny wpływ na właściwą stymulację produkcji mleka.

Warto wyposażyć się w wiedzę oraz profesjonalne wsparcie, a także dobre nastawienie psychiczne.
 

Bardzo pomocny jest udział w kursie szkoły rodzenia (gdzie przynajmniej jedno ze spotkań jest poświęcone zagadnieniu karmienia piersią w różnych okolicznościach) oraz rozmowy z położną i/lub ginekologiem opiekującym się kobietą w ciąży. Wiedza to realne narzędzie w rękach rodziców, pozwalające na unikanie oraz przezwyciężanie ewentualnych problemów.

 

Kobiety po cięciu cesarskim powinny być otoczone specjalną opieką i nadzorem położnej oraz mieć możliwość szybkiej konsultacji z doradcą laktacyjnym w razie problemów lub pierwszych trudności.