Jednym z elementów programu edukacji przedporodowej w ramach standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej jest informowanie o możliwości deponowania tkanek popłodu, w tym krwi pępowinowej, sznura pępowinowego - w celu pozyskania komórek macierzystych. W najnowszym rozporządzeniu Ministerstwo Zdrowia proponuje rezygnację z tych zapisów.
Jak uzasadnia resort zdrowia, zmiana wynika z faktu, że obecnie deponowanie tkanek popłodu, w tym krwi pępowinowej, sznura pępowinowego - w celu pozyskania komórek macierzystych nie jest świadczeniem finansowanym ze środków publicznych.
Standardy opieki okołoporodowej: zmiany w edukacji przedporodowej
Jednocześnie resort podkreśla, że projektowana zmiana nie wykluczy możliwości informowania pacjentek również o tym aspekcie, nie będzie to jednak element podstawowy, a zatem najistotniejszy w tej części ramowego programu edukacji przedporodowej.
Zdaniem MZ, obecnie brzmienie przepisu może mylnie sugerować, że deponowanie tkanek popłodu, w tym krwi pępowinowej, sznura pępowinowego - w celu pozyskania komórek macierzystych, jest jednym z ważniejszych elementów, mimo że nie stanowi ono świadczenia zdrowotnego finansowanego ze środków publicznych.
Intencją projektowanej zmiany jest priorytetowe uwzględnienie w ramowym programie edukacji przedporodowej wyłącznie tych elementów, które w obszarze zdrowia są finansowane ze środków publicznych – podkreśla ministerstwo w uzasadnieniu do projektu.