W trakcie pięknego okresu jakim jest ciąża i połóg piersi kobiety poddawane są licznym zmianom. Często bywa, że zachodzące zmiany spowodowane są zajściem w ciąże. Pielęgnacja piersi w ciąży to ważny element dbałości o ciało w ciąży. Podczas ciąży o piersi trzeba dbać niż zwykle. Skóra rozciąga się, zmienia się kształt i rozmiar piersi. Jak dbać o piersi podczas ciąży, jakich kosmetyków do pielęgnacji piersi w ciąży używać, jak dobrać biustonosz?
-
Zmiany piersi podczas ciąży
W trakcie pierwszego trymestru ciąży większość kobiet ma problem z nadwrażliwością sutków oraz uczuciem ociężałości piersi. W 5.–8. tygodniu ciąży na skutek działania estrogenu otoczka wokół sutków robi się ciemniejsza, brodawki stają się tkliwe, a przez skórę mogą prześwitywać naczynia krwionośne. Około 10. tygodnia ciąży piersi robią się obrzmiałe, bolesne w dotyku. To sygnał, że piersi zaczęły się przygotowywać do wytwarzania pokarmu. W wyniku powstawania pokarmu biust zaczyna się powiększać. Znajdujące się w tkance tłuszczowej płaty gruczołu sutkowego rozrastają się i – tuż przed porodem albo zaraz po nim – zaczynają produkować mleko. W pierwszej połowie ciąży piersi mogą powiększyć się nawet o 1–3 rozmiary, a tempo ich wzrostu jest nieraz bardzo szybkie, co zwiększa ryzyko rozstępów. -
Pielęgnacja biustu
Aby piersi zachowały ładny kształt, konieczna jest odpowiednia pielęgnacja. Kosmetyki dostępne na rynku uelastycznią, nawilżą i wzmocnią skórę, co zapobiegnie jego nadmiernemu opadaniu. Zawierają składniki poprawiające mikrokrążenie krwi, napinające skórę i pobudzające produkcję kolagenu, odpowiadającego za sprężystość skóry. Kosmetyki warto stosować regularnie dwa razy dziennie już od pierwszego trymestru. Do natłuszczania skóry piersi możesz też stosować oliwkę dla niemowląt. Kosmetyki nakładaj delikatnie, okrężnymi ruchami, od dołu ku górze; zacznij od pachy w kierunku mostka, potem przesuwaj dłoń do góry, na zewnątrz do szyi i dalej w kierunku obojczyka. Omijaj brodawki, bo ich stymulacja pobudza wydzielanie się oksytocyny i może prowokować skurcze. Świetnym sposobem na ujędrnienie biustu jest skierowanie naprzemiennych, zimnych i ciepłych strumieni wody. To doskonała gimnastyka dla naczyń krwionośnych, które pod wpływem temperatury kurczą się i rozszerzają. Do mycia piersi w ciąży nie używaj mydła, ponieważ może spowodować wysuszenie i pękanie brodawek. Skórę na piersiach myj delikatnym żelem. Kiedy pod koniec ciąży na powierzchni sutków zacznie się pojawiać zaschnięta wydzielina, czyli siara – przemyj je ciepłą wodą.
Warto wykonywać również proste ćwiczenia, które wzmocnią mięśnie i uelastycznią skórę.
Przykładowe ćwiczenia na ujędrnianie biustu
Skóra piersi i dekoltu jest cienka i delikatna – sama nie utrzyma ciężkiego biustu. Dlatego wzmocnij mięśnie odpowiedzialne za podtrzymanie piersi prostymi ćwiczeniami. Rób je kilka razy dziennie od pierwszych tygodni ciąży, przez cały okres karmienia piersią i po nim. Dłonie złącz przed sobą, tak by łokcie znajdowały się na wysokości biustu. Przyciśnij je do siebie, wytrzymaj kilka sekund i rozluźnij mięśnie. Powtórz 10-15 razy. Stań przodem do ściany i przyłóż do niej dłonie tak, by były na wysokości biustu. Zginając ręce w łokciach, powoli pochylaj się w kierunku ściany. Powtórz 10-15 razy.
W tym czasie ciąży bardzo ważny jest dobór odpowiedniego biustonosza. Warto wybrać się do salonu bielizny w, którym odpowiednio przeszkolone osoby pomogą wybrać odpowiedni model i rozmiar. Ciąża to idealny moment, aby wreszcie dobrać tę część garderoby w taki sposób, aby piersi nie odczuwały dyskomfortu. Idealny stanik na czas ciąży musi mieć szerokie, miękko podszyte ramiączka o regulowanej długości, trzy rzędy haftek z tyłu, a wokół miseczek wszyte wzmocnienia. Powinien dobrze przylegać do ciała, ale nigdzie nie uciskać – zwłaszcza pod biustem.
- Pielęgnacja piersi a karmienie piersią
Karmienie piersią jest niezwykle ważne dla dziecka i matki. Pielęgnacja piersi i utrzymywanie ich w czystości zwiększa szanse na długie i efektowne karmienie. Dbanie o higienę to jednak przede wszystkim gwarancja zdrowia matki i dziecka.
Bezwzględna sterylność przy małym dziecku nie jest wskazana. Nie ma konieczności myć piersi przed ani po każdym przystawieniu niemowlaka. Skóra brodawek produkuje specjalny film ochronny, dzięki któremu piersi są odpowiednio nawilżone oraz natłuszczone i nie pękają. Zbyt częste mycie piersi usuwa tę powłokę i naraża brodawki na podrażnienia. Aby zachować odpowiednią czystość brodawek, wystarczy je myć przy okazji codziennych kąpieli. Dziecko jest przyzwyczajone do flory bakteryjnej matki i nie jest ona dla niego groźna. Przed obcymi bakteriami chroni go film ochronny oraz pokarm, który zapobiega też gromadzeniu się bakterii. Aby usunąć z piersi kurz czy resztki włókien z ubrania, karmiąca matka może wycisnąć odrobinę mleka i przetrzeć nim brodawkę przed karmieniem. Najważniejsze jedna jest aby przed przystąpieniem do karmienia mieć czyste ręce.
Podrażnienia i pękanie sutków to charakterystyczna dolegliwość podczas pierwszych dni laktacji. Niemowlę nie potrafi prawidłowo chwycić piersi dlatego próby przystawiania często kończą się bolesnymi uszkodzeniami. Gdy pojawią się ranki należy dbać aby nie doszło do zakażenia – jego objawami są obrzęk, silna bolesność i sącząca się wydzielina. Pierwszym sposobem na szybkie wygojenie się brodawek jest wietrzenie piersi. Dostęp powietrza do poranionych sutków przyspiesza gojenie i doskonale wpływa na zasklepianie się uszkodzonej tkanki. Kolejnym sposobem jest smarowanie brodawek własnym mlekiem. W pokarmie znajdują się przeciwciała i tłuszcze, dzięki czemu działa on jak antybiotyk i balsam kojący. Trzeci sposób to stosowanie kremów z lanoliną. Preparaty te łagodzą podrażnienia, wspomagają odbudowę naskórka i poprawiają elastyczność skóry, co zmniejsza ryzyko pękania.