Karmienie piersią może być jednym z najpiękniejszych aspektów macierzyństwa, ale często bywa również dużym wyzwaniem. Nie zawsze karmienie piersią wygląda jak sobie to wyobrażamy czy jak na obrazku.
Dyskomfort spowodowany podrażnieniem brodawek sutkowych, złą techniką przystawiania maluszka do piersi czy nawał pokarmu potrafią doprowadzić kobietę do łez. Dlatego tak istotne jest wsparcie i zrozumienie dla młodej mamy. I to zarówno w szpitalu, jak i na późniejszych etapach macierzyństwa.
Szpital zapewniający wsparcie podczas karmienia piersią do mój faworyt w wyborze placówki do porodu. Pracująca w nim kadra powinna mieć profesjonalną wiedzę z zakresu tematu laktacji.
Personel edukatorów/ekspertów laktacyjnych, mających za zadanie skutecznie edukować kobietę w okresie przygotowania i przebiegu laktacji, zainicjować rozpoczęcie pierwszego karmienia oraz obserwować i nadzorować jego bezpieczny przebieg tuż po porodzie, oraz nauczyć matkę właściwej techniki karmienia i obserwacji dziecka przy piersi.
Bywa, że po powrocie ze szpitala bardzo szybko przychodzi kryzys laktacyjny spowodowany zmęczeniem, zniechęceniem, dlatego również na tym etapie ważne jest zapewnienie wsparcia. Dlatego dobry szpital położniczy powinien oferować dla swoich pacjentek pogotowie laktacyjne, którego zadaniem jest udzielanie pomocy i fachowych porad dotyczących karmienia piersią.
Karmienie piersią to najbardziej naturalny sposób żywienia noworodków i niemowląt. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje wyłączne karmienie piersią przez sześć miesięcy oraz jego kontynuację do ukończenia drugiego roku życia dziecka i dłużej przy jednoczesnym wprowadzaniu pokarmów uzupełniających.
Szpital zapewniający wsparcie podczas karmienia piersią to mój faworyt w wyborze placówki do porodu.