Narodziny dziecka są wielką rewolucją w życiu każdej matki.
Kobieta, która wie że będzie rodzić poprzez cesarskie cięcie ma alternatywę przygotowania się do niego.
Sam poród jest dla kobiety najczęściej bardzo wyczerpującym psychicznie i fizycznie procesem. Zaraz po nim na pierwszej linii frontu staje wieżo upieczona matka, której organizm wycieńczony bólem po wykonanym cięciu cesarskim uniemożliwia swobodę zaopiekowania się własnym dzieckiem.
Dlatego należy zapytać w szpitalu w którym będzie rodzić, czy jest możliwość obecności bliskiej osoby celem pomocy w opiece nad maleństwem.
Sam pobyt w szpitalu po odbytym porodzie drogą cięcia cesarskiego trwa z reguły Ok.3-5 dni. Nie jest to długi czas, ale dla kobiety, która przeszła tak poważny zabieg chirurgiczny jakim jest cięcie cesarskie to nie lada wyczyn wstać na każde zawołanie/płacz dziecka z łóżka.
Przytłoczona nadmiarem obowiązków, wielką miłością i odpowiedzialnością , czasem sama przed sobą nie potrafiąca przyznać, że nowa sytuacja, choć piękna i wyczekana, jest po prostu trudna. Mama w tym huraganie emocji podobna jest do małego dziecka, które nie do końca rozumie, co tak naprawdę się z nim dzieje i nie wie jeszcze, jak sobie z tym poradzić.
Macierzyństwo z czasem nabiera rutyny i opieka nad dzieckiem staje się łatwiejsza, ale na starcie większość mam potrzebuje wsparcia bliskich jej osób.
Dzięki czemu regeneracja sił po odbytym porodzie następuje szybciej.
Jeśli niemożliwy jest pobyt osoby towarzyszącej mamie w pierwszej dobie po porodzie, warto zapytać czy istnieje taka możliwość w następnych dniach.
Czas porodu, pierwsze dni po nim to czas budzenia się instynktu macierzyńskiego, naturalnych, wrodzonych umiejętności opieki nad potomstwem. Odnajdująca się w nowej roli mama jest teraz skupiona na odczytywaniu i zaspokajaniu potrzeb swojego nowonarodzonego dziecka. Zarówno najbliższe, jak i nieco dalsze otoczenie, może i powinno ją w tym wspierać.
Dajmy więc mamie czas na spokojny i całkowicie zasłużony odpoczynek.
Pierwsze dni po porodzie, szczególnie, gdy są to narodziny pierwszego dziecka, to moment rodzenia się matczynej intuicji. To czas, kiedy kobieta powinna nabrać wiary i zaufania do swoich umiejętności oraz przekonania, że świetnie daje sobie radę, a rzeczy, które być może wydają jej się jeszcze trudne, wymagają po prostu nabycia praktyki. Jeśli chcemy wesprzeć w tym młodą mamę, pamiętajmy, że najlepiej być zawsze krok za nią. Dać jej całą swoją życzliwą uwagę i troskę skierowaną na jej.
Pierwsze dni po porodzie nie są zwykłą sytuacją, ale pięknym i magicznym momentem, który będzie miał zasadniczy wpływ na to, jak dalej będzie się rozwijała miłość i więź w rodzinie, bogatszej teraz o kolejną osobę. Dlatego warto otoczyć się bliskimi i życzliwymi ludźmi!