Cięcie cesarskie jest operacją, nawet jeśli jest planowane, i każdorazowo może przebiegać inaczej. Trudno przewidzieć, co się stanie, ale można przygotować się na różne scenariusze, pisząc plan porodu. Dzięki niemu można zlokalizować zarówno największe wątpliwości, jak i swoje oczekiwania oraz skonfrontować je z rzeczywistością, na przykład rozmawiając z położną czy udając się do szpitala, w którym planujemy rodzić i rozmawiając z personelem medycznym. Każdy ma do tego pełne prawo. Najlepiej jest sprawdzić na stronie internetowej danego szpitala czy istnieje możliwość spotkania i obejrzenia szpitala, czy konieczne jest wcześniejsze umówienie i z kim można się w tej sprawie kontaktować. Swoje wątpliwości można również przedyskutować na kursie szkoły rodzenia.
W szpitalu warto zapytać o rodzaj stosowanego znieczulenia i czy nie będzie ono kolidowało z planowanym karmieniem piersią,
czy możliwy jest kontakt skóra do skóry lub chociaż przytulenie dziecka jeszcze na sali operacyjnej, kiedy możliwe jest pierwsze przystawienie dziecka do piersi, czy jeszcze na sali operacyjnej czy na sali pooperacyjnej, czy w szpitalu pracują wykwalifikowani doradcy laktacyjni lub promotorzy karmienia piersią, którzy pomogą w razie ewentualnych problemów.