Narodowy Fundusz Zdrowia szacuje, że za 6 lat otyłych będzie aż 30 proc. Polaków. W związku z Europejskim Dniem Walki z Otyłością (22 maja) Fundusz przypomina o konsekwencjach tej cywilizacyjnej choroby i podpowiada, jak jej uniknąć.
Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Urzędu Statystycznego, co drugi dorosły w Polsce (powyżej 15. r. ż.) ma kilka kilogramów za dużo. Trzech na pięciu z nas ma nadwagę, a jeden na czterech jest otyły. W ciągu ostatnich lat odsetek dorosłych cierpiących na otyłość w Polsce systematycznie rośnie. Niestety, prognozy nie są optymistyczne. W 2025 roku otyłych będzie już 26 proc. kobiet i 30 proc. mężczyzn.
Otyłość to przyczyna wielu chorób, na czele z cukrzycą
Do tego dochodzi jeszcze długa lista innych dolegliwości: nadciśnienie tętnicze, choroby pęcherzyka żółciowego i dróg żółciowych, bezdech senny, choroby kości, ścięgien, mięśni, tkanki łącznej i skóry, niealkoholowe stłuszczeniowe choroby wątroby, choroby układu krążenia, niektóre nowotwory, np. jelita grubego. Wyjątkowo duża otyłość może prowadzić nawet do niepełnosprawności.
Przez otyłość nie tylko chorujemy, lecz także umieramy. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) rocznie z powodu chorób związanych z nadwagą i otyłością umiera ponad 2,5 mln osób na świecie.
Polskie dzieci tyją najszybciej w Europie
W innych badaniach WHO podaje, że problem otyłości i nadwagi dotyczy już 10 proc. dzieci i młodzieży na świecie. Co więcej, dzieci w Polsce tyją najszybciej w Europie. Ponad 18 proc. jedenasto- i dwunastolatków ma nadwagę, a przeszło 3 proc. jest otyłych.
Jeszcze gorzej wyglądają dane, na które powołuje się NFZ w swoim raporcie o szkodliwości cukru. Nadmiar zbędnych kilogramów ma 31 proc. chłopców i 20 proc. dziewczynek. Z otyłością zmaga się już 13 proc.chłopców i 5 proc. dziewczynek (dane za NCD Risk Factor Collaboration).
Osoby otyłe częściej doświadczają problemów psychologicznych
Ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. Są to problemy związane z niską samooceną, jak również zaburzenia zachowania. Osoby z nadwagą są narażone na brak akceptacji i odrzucenie.
Powody otyłości nie zmieniają się od lat. Niewłaściwa dieta, nieregularne posiłki i brak ruchu to najczęściej wymieniane. Jedzenie kalorycznych przekąsek, choćby chipsów, fast foodów i picie wysokosłodzonych napojów nie sprzyja utrzymaniu właściwej wagi i smukłej sylwetki.
Zapychanie się słodyczami traktujemy jak lekarstwo na stres. Częściej wybieramy komputer lub telewizor niż spacery na świeżym powietrzu. Zamiast spalać kalorie odkładamy je, a te szybko zmieniają się w okrągłe liczby na wadze.