Mieć podejście zadaniowe do porodu

Kobiety w ciąży boją się samotności na sali porodowej i braku wsparcia osoby towarzyszącej. Do tej pory partner mógł być obecny od momentu wejścia do szpitala aż do narodzenia się dziecka. Dodawanie otuchy podczas bolesnych skurczy, pomoc w dojściu do łazienki czy rozmasowywanie pleców to małe gesty, które dla rodzącej były ogromnym wsparciem i motywacją, aby znaleźć siłę do porodu.

 

Na sytuacje epidemiologiczną w kraju nie mamy wpływu, ale na zmanipulowanie naszego nastawienia już tak!

Zaznaczam, że kwestia długości pobytu w szpitalu nie zmieniła się, więc kobieta po porodzie wraca do domu tak szybko jak to jest możliwe.
 

Konsultacja z położną o swym stanie przedporopowym jest priorytetowa w dobie pandemii. Często kobiety przyjeżdżają do szpitala zbyt wcześnie, gdy akcja porodowa nie jest jeszcze dostatecznie posunięta. Warto skonsultować sytuację z położną, która najlepiej oceni i doradzi, czy można jeszcze zostać w domu.

 

Podejście zadaniowe to strzał w 10 w dobie porodu w pandemii.


 

„Mniej stresu, więcej spokoju.

Mniej zamartwiania się, więcej działania.

Mniej pretensji, więcej akceptacji”.


 

W kwestii procedur jakie panują na Izbie Przyjęć, mogą być odmienne dla każdego szpitala, ale wykonanie podstawowych badań, wywiad lekarski, zapoznaje z dokumentacją jest normą wszędzie. Następnie ktoś z personelu zaprowadzi kobietę na oddział porodowy.

 

Porody w dobie koronawirusa są bardziej intymne i spokojne z uwagi na małą przepustowość ludzi na sali porodowej – wymagają tego względy bezpieczeństwa.

 

Nastawienie psychiczne odgrywa niebywałą rolę w przygotowaniu do porodu. Przyszła mama powinna być zmotywowana, nastawiona zadaniowo, dobrej myśli, asertywna, współpracująca z personelem, ale też umiejąca prosić i pytać.

 

 

Podejście zadaniowe to przede wszystkim :

 

  • *posiadanie planu porodu, 
  • *uczęszczać do szkoły rodzenia online, 
  • *Opanowanie prawidłowych technik oddechu,
  • *spakowanie torby so szpitala,
  • *myślenie pozytywnie, działanie świadomie i z determinacją,
  • *działanie w nurcie pozytywnego myślenia, a nie ciagłe skargi i zamartwianie się, 
  • *zminimalizowanie stresu,
  • *W razie potrzeby kontakt z lekarzem prowadzącym i położną,
  • *wybór szpitala do porodu.