Tematem, który wciąż wzbudza wiele emocji i wątpliwości w środowisku jest wygląd pielęgniarskich paznokci.
Czyli ich długość, możliwość lakierowania oraz nakładania lakierów hybrydowych i żelowych.
Higiena rąk stanowi podstawowy środek ograniczający rozprzestrzenianie się zakażeń. Jest to prosta czynność, ale brak konsekwentnego jej przestrzegania stanowi ogólnoświatowy problem w sektorze opieki zdrowotnej.
Badania wykazują, że zarówno naturalne jak i sztuczne, ale długie paznokcie wpływają na rozprzestrzenianie się zakażeń szpitalnych, a lakier do paznokci utrudnia właściwą higienę rąk.
W krajowych badaniach z 2014 roku wykazano, że liczba bakterii na paznokciach po dezynfekcji, w przypadku, gdy są pokryte lakierem lub odżywką, jest istotnie większa w porównaniu z płytką pozbawioną lakieru. Stwierdzono też, że przed i po dezynfekcji, średnia liczba komórek tworzących kolonie bakteryjne była zdecydowanie wyższa u osób noszących tipsy.
Udowodniono, że noszenie sztucznych paznokci jest powiązane z wystąpieniem epidemii. W OIOM noworodkowym noszenie przez pracowników medycznych sztucznych paznokci było źródłem epidemii K. pneumoniae ESBL.
Zauważono także niższy poziom redukcji komórek tworzących kolonie bakteryjne na paznokciach u osób z lakierem w porównaniu do osób bez polakierowanych paznokci.
Badania McNeila wykazały zaś, większą ilość wyhodowanych drobnoustrojów, gdy personel miał długie paznokcie (ponad 3 mm) w stosunku do tych pracowników, którzy mieli krótsze paznokcie (poniżej 3 mm).
Wytyczne WHO:
Mając bezpośredni kontakt z pacjentem nie należy nosić sztucznych paznokci ani przedłużać paznokci (IA).
Naturalne paznokcie należy krótko obcinać (końcówki paznokci nie mogą być dłuższe niż 0,5 cm) (II).
Ponadto mgr Beata Ochocka, Konsultant Krajowy w dziedzinie Pielęgniarstwa Epidemiologicznego wydała opinię: