Kluczowe na początku karmienia piersią jest odpowiednia opieka laktacyjna po wypisie ze szpitala

Uważam, że konieczność dalszej opieki laktacyjnej kobiet po wypisie ze szpitala jest kluczowe w powodzeniu laktacji, gdyż pomimo prawidłowej inicjacji karmienia piersią, często pojawiają się problemy związane z laktacją i tylko uzyskanie odpowiedniej pomocy gwarantuje dalszy prawidłowy przebieg i kontynuację tego rodzaju karmienia dzieci.


 

Profesjonalne wsparcie laktacyjne i psychologiczne oraz pomoc w rozwiązaniu problemów w czasie karmienia piersią przez motywowanie i korektę błędów pozwoliłyby zwiększyć ilość kobiet wyłącznie karmiących piersią oraz zmniejszyć grupę tych, które rezygnują z karmienia naturalnego. Dużą rolę w propagowaniu karmienia piersią odgrywa kontynuowanie opieki laktacyjnej po wypisie ze szpitala.


 

Ponadto tworzenie grup kobiet wspierających się w karmieniu piersią lub fachowe poradnictwo laktacyjne również stanowi klucz w początkach karmienia piersią. Niewątpliwie sprzyja temu obowiązujący standard opieki okołoporodowej, zapewniający kobiecie opiekę laktacyjną przez cały okres karmienia piersią. Dla większości matek nie posiadających doświadczenia, początki karmienia piersią są trudnym zadaniem. Kobieta po przebytym porodzie musi nauczyć się jak karmić dziecko i rozpoznawać jego potrzeby, a dodatkowo często odczuwa dolegliwości związane z przebiegiem laktacji, takie jak: uszkodzenie i bolesność brodawek, przepełnienie piersi czy zmiany nastroju.


 

Uzyskanie w tym trudnym dla niej okresie fachowej pomocy pozwoliłoby rozwiązać pojawiające się problemy i kontynuować karmienie piersią. Dlatego bardzo ważne jest szkolenie konsultantów i doradców laktacyjnych, aby zapewnić odpowiednie wsparcie kobietom, zwłaszcza tym niedoświadczonym w karmieniu piersią, które pomimo deklarowanej dużej wiedzy często za wcześnie rezygnują z karmienia po pojawieniu się problemów laktacyjnych.