Kluczem jest równowaga psychofizyczna matki - sprawić aby kręgosłup moralny oraz ten prawdziwy był silny i wyprostowany

Po porodzie kobieta jest bardzo zmęczona zarówno psychicznie jaki i fizycznie, dlatego bardzo ważna jest równowaga w jej życiu.

Kręgosłup po wysiłku jakim jest poród oraz okres trwania ciąży jest przeciążony i zmęczony. Jego rekonwalescencja jest możliwa tylko, gdy kobieta dołoży wszelkich starań do zminimalizowania jego przeciążania w pierwszych miesiącach po porodzie.

 

Karmienie piersią to wysiłek angażujący większość partii mięśniowych organizmu, które po ciąży są zmęczone i osłabione. Wymuszona pozycja podczas karmienia piersią potrafi dać się we znaki wyczerpanemu ciału po porodzie.

Kluczowe na starcie laktacji jest stabilność ciała podczas karmienia, które może zapewnić odpowiednie ułożenie poduszki za plecami czy na kolanach.

Prawidłowa pozycja ciała również zminimalizuje obciążenie pleców oraz ramion, ważna jest również wysokość na jakiej znajduje się dziecko, piersi powinny pozostawać na naturalnej wysokości, w przeciwnym razie istnieje ryzyko nieprawidłowego przystawienia i bolesności brodawek. W przypadku problemów technicznych podczas chwytania przez dziecko brodawki sutkowej należy poradzić się wykwalifikowanej  położnej albo doradcy laktacyjnego. Prawidłowość chwytania piersi przez maluszka  również jest kluczowe dla komfortowego karmienia.

 

Wypróbowanie różnych technik przystawiania do piersi pozwoli na dobór odpowiedniej pozycji zarówno dla mamy jak i dziecka.

Nie istnieją książkowe - prawidłowe czy nieprawidłowe pozycje do karmienia piersią, każda mama i każde niemowlę muszą po prostu znaleźć tę, która najbardziej im odpowiada. Najważniejszym kryterium jest komfort psychofizyczny. Warto opanować kilka różnych pozycji i technik karmienia piersią − codzienne sytuacje często wymagają umiejętności przystosowania, zwłaszcza kiedy dziecko zaczyna rosnąć i coraz częściej wychodzicie z domu.

Przy prawidłowym ułożeniu dziecka ważne jest  aby jego ciało było ustabilizowane i odpowiednio podparte, a główka, szyja i kręgosłup nie były przekrzywione.

 

Równowaga między komfortem karmiącej mamy a bezpiecznym ułożeniem karmionego dziecka jest najważniejsza. Oba kręgosłupy - ten mały i tej duży muszą stanowić fundament wspólnego rodzinnego życia.