Karmienie piersią jest najbardziej naturalnym i najzdrowszym żywieniem noworodków i małych dzieci. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca wyłączne karmienie piersią do końca 6 miesiąca życia dziecka. Towarzystwa naukowe taki sposób żywienia dziecka uznają za „złoty standard”. Karmienie naturalne niesie ze sobą pozytywne skutki dla dziecka i matki, ponieważ pokarm matki zapewnia dziecku optymalny rozwój i wzrost. Takie żywienie podnosi też dziecięcą odporność, chroniąc przed infekcjami. Niedojrzały organizm dziecka z pokarmem matki dostaje cenne składniki immunologiczne, enzymy, hormony i czynniki wzrostu, efektem czego zmniejsza się częstotliwość zachorowań i hospitalizacji. Karmienie piersią jest ważnym elementem kształtującym zdrowie nie tylko dziecka, ale również matki. Dostawianie noworodka do piersi w okresie poporodowym wpływa na przyspieszenie obkurczania macicy, istotnie zmniejszając ryzyko krwotoku. W dłuższej perspektywie wpływa na rzadsze występowanie chorób sercowo-naczyniowych i cukrzycy typu 2, obniża ryzyko zachorowania na raka piersi i jajników. Poznając pozytywny wpływ karmienia naturalnego każda przyszła mama powinna zrobić wszystko, aby zapewnić swojemu dziecku najzdrowszy start żywieniowy.
Za czynniki wpływające na skrócenie okresu karmienia piersią, zarówno w Polsce jak i w innych krajach europejskich, uznaje się przede wszystkim brak właściwej edukacji i wsparcia w okresie okołoporodowym. Karmienie naturalne jest procesem fizjologicznym, ale może być zaburzone przez różne czynniki i stać się dla mamy wyzwaniem. Wsparcie personelu medycznego, edukatorek ds. laktacji, CDL jest bardzo ważnym elementem wpływającym na udaną laktację. Jednym z podstawowych elementów, który jest niezbędny, aby mama mogła karmić naturalnie swoje dziecko jest – obok wsparcia partnera i osób najbliższych – rzetelna wiedza i pomoc personelu medycznego. Edukacja w tym zakresie przyszłych matek już na etapie ciąży z pewnością wpływa na ich chęć karmienia piersią po porodzie. Odpowiednie przygotowanie polegające na zapoznaniu się z fizjologią laktacji, a także z najczęściej występującymi problemami mogącymi wiązać się z laktacją sprawi, że kobiety będą czuły się pewniej, a dostawianie maluszka do piersi nie będzie dla przyszłej mamy aż tak dużym wyzwaniem. Kiedy kobiety poznają podstawowe zasady karmienia naturalnego, będzie im zdecydowanie łatwiej rozpoznać nieprawidłowe sytuacje i zwrócić się o pomoc do specjalistów.
Każda przyszła mama może wybrać odpowiedni dla siebie sposób edukacji przedporodowej, dostosowany do swoich potrzeb. Ważne, aby o tych sposobach była w odpowiednim momencie poinformowana. Do sposobów edukacji należą m.in. :
- zajęcia w szkole rodzenia
- książki edukacyjne
- spotkania z położną, edukatorem ds. laktacji, CDL.
Każdy z tych torów przekazu informacji jest dobry, ważne żeby treści w nim płynące były podane w sposób zrozumiały i by przedstawiały zarówno trudy laktacji, jak i jej pozytywny wpływ na zdrowie fizyczne i psychiczne obu stron biorących udział w tym procesie.
Jako magister położnictwa i edukator ds. laktacji, opiekując się matką i dzieckiem w Oddziale Neonatologicznym na co dzień spotykam się z problemami związanymi z karmieniem piersią. Z moich obserwacji wynika, że odpowiednią edukację przedporodową można nazwać kluczem do udanej laktacji.