Jak na poród może przygotować się mama, która wie, że będzie rodzić poprzez cesarskie cięcie

Każda mama powinna wykorzystać okres trwania ciąży do przygotowania się do zmian jakie zachodzą w każdej ciąży niezależnie jakim sposobem zakończonej. Powinna skupić się na tym, aby przeżyć ten okres jak najlepiej, jak najbardziej świadomie, powinna przygotować siebie oraz najbliższą osobę na przyjęcie maluszka w swoim życiu. Dobrze spotkać się ze specjalistami jakimi są Położne Środowiskowe, Położne prowadzące Szkoły Rodzenia lub Warsztaty dla rodziców, Fizjoterapeuci Uroginekologiczni. Fajnie spisać sobie kilka numerów telefonów, które mogą przydać się po porodzie. 

 

Mama , która ma skierowanie do Cięcia Cesarskiego powinna przede wszystkim w trakcie ciąży skupić się na przygotowaniu organizmu do opieki nad noworodkiem oraz karmienia piersią po operacji. Oczywiście każda ciężarna trafiająca do szpitala w celu porodu drogami natury lub drogą cięcia cesarskiego musi mieć ze sobą dowód osobisty, kartę ciąży, wyniki badań prenatalnych ( jeżeli były wykonywane ), aktualne badania, wyniki zgodne z wytycznymi szpitala: tj. grupa krwi, wynik GBS, HBS, VDRL, HIV, Toxoplazmozy, najnowszy wynik morfologii. Warto sobie spisać listę leków, które ciężarna przyjmowała w ciąży oraz zapisać choroby przewlekłe lub choroby, które przeszła w ciąży. Jeżeli pacjentka była hospitalizowana w tej ciąży dobrze zabrać ze sobą wypis ze szpitala. 

 

Kobieta ciężarna powinna spakować torbę do cięcia cesarskiego tak jak do porodu drogami natury. Należy przedyskutować z partnerem sprawę kangurowania dziecka po cięciu, szpital powinien udostępnić możliwość kangurowania noworodka w trakcie, kiedy mama przebywa jeszcze na sali operacyjnej. Jeżeli planujecie kongurowanie - napiszcie to w Planie Porodu i powiedzcie o tym Położnej w Szpitalu. Ważną sprawą jest, aby pacjentka zorientowała się czy na oddziale Położniczym w danym szpitalu jest laktator - jeżeli tak, może przydać się w celu stymulacji laktacji (ponieważ po cięciu cesarskim CZASAMI laktacja potrzebuje kilku dni więcej, aby się prawidłowo rozpocząć), jeżeli nie ma laktatora na stanie szpitala, przyszła mama powinna rozważyć wypożyczenie lub zakup.

 

Przygotuj swój dom na wasz powrót, weź pod uwagę, że będziecie potrzebować dużo odpoczynku. Możesz poukładać rzeczy niezbędne do pielęgnacji dziecka w miejscu, gdzie będziesz spędzała najwięcej czasu. Pomyśl o tym, żeby porozmawiać z najbliższymi kiedy planujecie pierwsze wizyty gości, możesz śmiało powiedzieć, że dasz znać kiedy jesteście gotowi. Przygotuj kilka posiłków w zamrażarce, abyś nie musiała gotować w pierwszych dniach. Jeżeli jesteś już mamą, przygotuj dzieci na to, że nie będziesz mogła ich podnosić. Rozważcie zwolnienie lekarskie dla partnera w celu opieki nad Tobą (nie musicie być małżeństwem).