Nerki, choć niepozorne, są jednym z najważniejszych organów, które odpowiadają za prawidłową pracę naszego ciała. Zaburzenie ich pracy ma poważne skutki dla zdrowia - brak odpowiedniej diagnozy i leczenia może doprowadzić do zatrucia organizmu, a w skrajnych przypadkach nawet do śmierci. Jakie zadania stoją przed nerką, niewielkim narządem skrzętnie ukrytym wewnątrz naszego ciała?
Funkcja wydalnicza
Działanie nerki można porównać do filtra, przez który każdego dnia przetacza się około 1500 litrów krwi. Krew przepływa przez malutkie nefrony, które aktywnie wychwytują szkodliwe produkty przemiany materii (kwas moczowy, kreatyninę, mocznik), leki i substancje obce. Toksyczne związki są następnie rozpuszczane w wodzie i za pomocą moczowodów usuwane z organizmu w postaci moczu. Uszkodzenie tych małych filtrów - nefronów - jest główną przyczyną gromadzenia się wody i szkodliwych substancji w organizmie, a w dalszej perspektywie odpowiada za rozwój poważnych chorób nerek.
Funkcja regulacyjna
Nerki regulują nie tylko skład, ale także ilość płynów ustrojowych w naszym ciele. Ze względu na swoje zdolności regulacyjne są uznawane za niezwykle ważny narząd w utrzymaniu homeostazy, czyli naturalnej równowagi organizmu. Utrzymują prawidłowy bilans wodny, a co za tym idzie - ciężko pracują, żeby wyrównać ciśnienie osmotyczne i stężenie elektrolitów. Ich zdolność do zagęszczania moczu wpływa na zapewnienie równowagi kwasowo-zasadowej, a więc utrzymanie pH krwi na właściwym poziomie.
Funkcja wewnątrzwydzielnicza
Niewielki organ (jego wielkość porównuje się do zaciśniętej pięści) wykonuje ogromną pracę - filtruje krew, reguluje ilość płynów, a także odpowiada za produkcję mikroskopijnych elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co wydzielają nerki?
Enzym reninę, który reguluje ciśnienie krwi, a co za tym idzie, przepływ krwi przez ważne narządy;
Hormon erytropoetynę, który stymuluje wytwarzanie czerwonych krwinek;
Aktywną witaminę D, która dba o wchłanianie wapnia z dostarczanego pożywienia i dobrą kondycję naszych kości.