PO PIERWSZE.
Wybierając szpital do porodu, zasięgnij języka u rodziny i znajomych. Może masz w otoczeniu panie, które niedawno zostały mamami? Zapytaj je o opinie na temat miejsca, gdzie rodziły. Możesz też poszukać informacji na forach internetowych bądź na stronie fundacji Rodzić Po Ludzku. Nie wstydź się zadawania pytań - chodzi przecież o ważne wydarzenie w Twoim życiu :) Nie zrażaj się, jeśli jakieś miejsce ma mnóstwo opinii pozytywnych, a jedną negatywną - trudno będzie znaleźć szpital, z którego 100% pacjentów jest zadowolona. Najważniejsze, by pozytywne głosy były w większości. Sprawdź też poziom referencyjności danego szpitala, który określa, czy dany szpital ma możliwość zajęcia się Tobą i maluszkiem w razie komplikacji. Jeśli jesteś zdrowa, ciąża przebiega bez powikłań, a u maleństwa nie stwierdzono żadnych problemów zdrowotnych, szpital o pierwszym stopniu referencyjności jest dobrym wyborem. W przeciwnym razie uzgodnij z lekarzem prowadzącym ciążę, gdzie powinnaś szukać adekwatnej opieki.
PO DRUGIE.
Zadzwoń do szpitali, które wstępnie wybrałaś. Zapytaj, czy przy danym szpitalu funkcjonuje szkoła rodzenia. Każdej ciężarnej gorąco polecam uczestnictwo w zajęciach w szkole rodzenia przyszpitalnej - zazwyczaj pracują w niej położne z danego szpitala, więc otrzymasz zweryfikowane i aktualne informacje nt. dostępnych metod łagodzenia bólu i innych udogodnień, a przy okazji zapoznasz się z personelem. Uwierz mi, że o wiele przyjemniej jest zobaczyć przy porodzie znajomą twarz :) Szpitale, które prowadzą szkoły rodzenia, często umożliwiają też zobaczenie sali porodowej w ramach zajęć. Jeśli masz taką możliwość, skorzystaj z niej - dzięki temu w dniu porodu to miejsce będzie Ci już znane. Jeśli dany szpital nie prowadzi szkoły rodzenia, zapytaj o możliwość rozmowy z położną, która opowie o tym, jak będzie wyglądała opieka nad Tobą.
PO TRZECIE.
Zwróć uwagę na to, jakie w danym szpitalu są udogodnienia dla mam. Zwróć uwagę na następujące kwestie:
1. co przygotować na czas porodu? Co zapewni Ci szpital?
2. czy będziesz mogła rodzić w pozycji wertykalnej?
3. jeśli czeka Cię cięcie cesarskie - czy możliwa jest obecność Twojego partnera przy porodzie? Jak możliwe jest kangurowanie? Jeśli tak, to jak wygląda?
4. ile położnych pracuje w trakcie jednej zmiany? Prawdopodobnie w dniu Twojego porodu nie będziesz sama na porodówce - przygotuj się więc na to, że położna nie będzie mogła być cały czas przy Tobie. Możesz zapytać, czy dany szpital umożliwia wynajęcie położnej na czas porodu, tak, by jej uwaga była skupiona tylko na Tobie i Twoim dziecku. Ile kosztuje taka usługa?
5. czy dostępne jest znieczulenie zewnątrzoponowe? Jeśli tak, to jak się do niego przygotować? Czy trzeba odbyć wizytę u anestezjologa przed porodem czy anestezjolog skonsultuje Cię już w trakcie porodu? Czy musisz w związku ze znieczuleniem wykonać wcześniej jakieś badania krwi?
6. jakie inne metody łagodzenia bólu porodowego są dostępne? Czy jest dostępna wanna, prysznic, piłki szwedzkie, materace? Czy istnieje możliwość skorzystania z gazu rozweselającego lub aparatu TENS? Czy jakakolwiek z metod łagodzenia bólu jest płatna?
7. czy w porodzie będzie mógł uczestniczyć Twój partner lub inna osoba? Czy możesz zabrać ze sobą do porodu doulę?
8. jak często i na jakich warunkach będą mogli odwiedzać Cię po porodzie? Co z odwiedzinami Twoich pozostałych dzieci - czy wolno im wejść na oddział położniczy?
9. ile osób będzie z Tobą na sali po porodzie? Czy istnieje możliwość pobytu na sali, gdzie jest też łóżko dla partnera? Czy przy każdej sali jest łazienka?
10. jacy specjaliści będą do dyspozycji Twojej i dziecka? Zapytaj o położną laktacyjną, psychologa, fizjoterapeutę. Czy ich usługi będą dodatkowo płatne? Czy są dostępni codziennie czy tylko w wybrane dni?
PO CZWARTE.
W moich pytań pokazuję Ci, na co powinnaś zwrócić uwagę, ale być może dla Ciebie te kryteria nie są aż takie istotne.
Wszystkie Twoje koleżanki rodziły z partnerem, a Ty tego nie chcesz? Nie musisz!
Jesteś już mamą dwójki wspaniałych, wykarmionych piersią dzieciaków i nie zależy Ci szczególnie na pomocy doradcy laktacyjnego? Nie musisz uzależniać wyboru szpitala od jego dostępności.
Kieruj się tym, co jest dla Ciebie ważne i potrzebne, bo to Ty będziesz rodzić :) Powodzenia!