Czkawka

Jakie są sposoby pozbycia się czkawki u maluszków?

Najczęstszym sposobem chyba podanie maluszkowi czegoś do picia.

Czkawka to kurczowy, gwałtowny i krótki wdech powietrza wywołany nagłym, niekontrolowanym przez człowieka skurczem przepony. Przepona, położony nad żołądkiem mięsień o kształcie kopuły, reguluje wdechy i wydechy. Przy wdechach spłaszcza się, co powoduje kurczenie mięśni położonych w klatce piersiowej między żebrami. Mięśnie unoszą żebra w górę i na zewnątrz, co powiększa jamę opłucną i płuca. Wtedy przez usta, krtań i tchawicę wpływa do płuc powietrze. Kiedy nerw przeponowy nagle przy wdechu zaczyna zachowywać się inaczej niż zwykle i spłaszcza się dodatkowo zanim na dobre zdąży się wygiąć ku górze – dostajemy czkawki.

Wdychane gwałtownie powietrze przechodząc przez głośnię krtani, czyli aparat w którym powstają dźwięki, przedziera się między strunami głosowymi, które drgają wydając dźwięki. Przy czkawce, po każdym gwałtownym wdechu, tak zwana szpara głośni samoistnie się zamyka, co daje efekt charakterystycznych, krótkich „czknięć”

Nie kładź się na prawym boku

Przepona pracuje przez całe nasze życie bez jednej przerwy. Od jej aktywności zależy sprawność układu oddechowego. Zbudowana jest z dwóch kopuł: lewej i nieco wyżej położonej prawej. Oddzielają one jamę brzuszną, w której znajduje się m.in. żołądek, od klatki piersiowej, gdzie mieszczą się płuca i serce. Warto o tym pamiętać, by np. po przejedzeniu nie kłaść się na prawym boku, nie ugniatać dodatkowo przepony i nie przysporzyć sobie kłopotów z oddychaniem.

Czkawka u noworodka nie jest powodem do niepokoju. To zupełnie normalne, że dziecko ma czkawkę. Pierwsza czkawka może się przydarzyć dziecku jeszcze w łonie matki, nawet sześć tygodni po poczęciu. Czkawka u dziecka może trwać od kilku minut do godziny i nie trzeba się tym przejmować. Jeśli rodzicom lub dziecku czkawka jednak przeszkadza, można wykorzystać kilka naturalnych i bezpiecznych sposobów na czkawkę u małego dziecka.