Co jest kluczowe na początku karmienia piersią?

Istotą udanego karmienia jest edukacja i nastawienie się kobiety, że poród może przebiegać różnie. Powinna brać pod uwagę poród naturalny ale również możliwość ukończenia go poprzez nagłe cięcie, być może uniknie to sytuacji, w której kobieta odczuje nagły, silny stres, co może spowodować zaburzenia wypływu pokarmu.

Kobieta wyedukowana, że pokarm wytwarzany jest na etapie ciąży w 16-22tygodniu wie, że po urodzeniu dziecka ma pokarm w piersiach oraz że siara to nie woda, a bardzo wartościowy, skoncentrowany pokarm. Edukacja pozwala uniknąć stresu i wątpliwości młodej mamie. 

Kolejnym kluczowym momentem jest 2h kontakt "skóra do skóry" bezpośrednio po porodzie, który pozwala na odruch oksytocynowy i pierwsze odruchowe przystawienie się noworodka do piersi, w IV fazie porodu, czyli momencie kiedy noworodek jest jeszcze pod wpływem adrenaliny matki - jest żywotny i chętny do jedzenia. Pobór pokarmu pozwoli na pobudzenie piersi do jego produkcji i zwiększa szanse na bezproblemowe karmienie piersią.

Poza tym bardzo ważne jest wsparcie i opieka bliskich. To na tym opiera się połóg i rodzicielstwo, dzięki temu Matce jest lżej, jest mniej przemęczona i lepiej odżywiona. Szczęśliwa Mama = szczęśliwe dziecko = wysokie prawdopodobieństwo udanej laktacji :)