Połóg i dochodzenie do siebie po cięciu cesarskim przebiega inaczej, niż po porodzie siłami natury. Cesarskie cięcie to poważna operacja chirurgiczna niezależnie od tego, czy było wcześniej zaplanowane, czy przeprowadzona ze wskazań życiowych. Kobiece ciało dużo przeszło i stoi przed wieloma wyzwaniami, aby wrócić do pełnej sprawności sprzed ciąży.
Połóg po cesarce trwa nieco dłużej, niż w przypadku porodu naturalnego.
Proces pełnego wygojenia rany, która ma wiele warstw i sięga w głąb trwa długo.
W pierwszych dniach kobiecie często towarzyszy ból i osłabienie. Dlatego istotne jest wprowadzenie rehabilitacji w pierwszych godzinach po porodzie, by zwiększyć komfort świeżo upieczonej mamy i zapobiec ewentualnym powikłaniom poporodowym w przyszłości.
Zaczynajac od ruchów dystalnymi częściami ciała, następnie prawidłowe napięcie mięśni dla miednicy wspomagające powrót czucia głębokiego i zmniejsza ryzyko obniżenia lub wypadania narządów.
Kontrola postawy ciała, włączenie napięć mięśnia poprzecznego brzucha oraz koncentracja na oddychaniu przeponą, która bardzo mocno współpracuje z przeponą moczowo-płciową są również istotne w dbaniu o siebie po cięciu cesarskim.
Gdy dolegliwości bólowe miną należy wprowadzić ćwiczenia oddechowe. Podczas wydechu, zaangażować dno miednicy oraz głębokie mięśnie brzucha.
Dodam, że ważne jest, aby podczas uruchamiania z pozycji leżącej nie obciążać mięśni brzucha, więc należy ułożyć się tak, aby wstać przez bok.
Dobrą praktyką jest również wspieranie
swojego ciała oddechem podczas różnych czynności, np. wstawania, podnoszenia dziecka itp.
Priorytetowe jest zadbanie owłaściwą postawę ciała i prawidłowe wykonywanie codziennych czynności.
Każde ćwiczenie po porodzie powinno być wykonane poprawnie technicznie, a chodzenie, siad i noszenie dziecka z utrzymanym neutralnym kręgosłupem i miednicą. Dlatego już w pierwszych dniach należy zadbać o korektę postawy ciała, także podczas karmienia piersią.
Aby zadbać o siebie po cięciu cesarskim każda kobieta powinna być świadoma własnej fizjologii i anatomii, aby żyć w zgodzie z własnym ciałem i psychiką.
Mięśnie po porodzie są bardzo osłabione i potrzebują stopniowej aktywacji. Świadomość w jaki sposób uruchamiać i pobudzać je do działania jest fundamentalne w zadbaniu o siebie po porodzie. W jednym zdaniu - intuicyjne słuchanie własnego ciała i dostosowanie intensywności wysiłku do jego możliwości.
Troska o siebie po porodzie przez cesarskie cięcie jest o tyle ważna, że gwarantuje życie w zdrowiu, które jest potrzebne, aby wychować nowego członka rodziny.