Ślepota barw - kolory

“Ślepota barw – zwana też zaburzeniem rozpoznawania barw (często ogólnie i mylnie nazywana daltonizmem), u ludzi jest niezdolnością do spostrzegania różnic pomiędzy niektórymi lub wszystkimi barwami, które normalnie są dostrzegane przez inne osoby. Ślepota barw jest zazwyczaj wadą wrodzoną, uwarunkowaną genetycznie, dziedziczoną recesywnie w sprzężeniu z chromosomem X.”

Mój biologiczny ojciec ma ślepotę barw. Wiem, że tą w której nie dostrzega różnicy między niektórymi kolorami.

Mi urodził się synek, więc jeżeli jestem nosicielką genu, i chociaż mnie ten problem nie dotyczy, jest wysokie prawdopodobieństwo, że dotyczy to właśnie jego.

W którym momencie rozwoju mojej pociechy mogę sprawdzić jak postrzega kolory - czy dopiero jak zacznie mówić, bądź czy jest możliwość aby zweryfikować to jakoś wcześniej?

Może któraś z Was, mamy, spotkała się już gdzieś z tymi zaburzeniami?

Nie spotkałam się z taką chorobą. Ja mam w rodzinie daltonistę, ale sama wiesz, że to nie to samo.

Witam,
dzieci zaczynaja rozpoznawac kolory koło 2-2,5 roku życia. Niektóre w wieku 2 lat są w stanie rozpoznać jeden czy dwa z podstawowych kolorów ale zwykle nauka rozpoznawania kolorów trwa pare miesięcy. Zdarza się, że dzieci mylą ze sobą kolory np. często zielony z niebieskim, czasami pokazują dobrze zapytane o to który to klocek niebieski, a gdy mają nazwać jaki to kolor nazywają go inaczej.

Jeśli chodzi o ślepotę barw to nie potrafię Pani na tą chwilę odpowiedzieć. Być może to bardziej pytanie do ortoptyka niż psychologa. Jednak będę miała kontakt z taką osobą i postaram się do Pani wrócić z jakąś odpowiedzią czy wskazówką.

Serdecznie pozdrawiam
Marta Cholewińska-Dacka

Witam Panią,
Informacje jakie dla Pani uzyskałam potwierdzają tylko to co napisałam wcześniej, że badanie sprawdzające jak dziecko odróżnia barwy i czy je różnicuje można przeprowadzić dopiero jak będzie w wieku w którym dzieci będą rozpoznają kolory czyli 2-2,5 roku. Jeśli coś Panią będzie nie pokoiło warto skierować się do okulisty.

Ponieważ w rodzinie była choroba genetyczna związana ze wzrokiem warto robić dziecku badanie u okulisty jeszcze zanim ukończy 12 m. ż. Ważne żeby był to okulista, który będzie się specjalizował w badaniu dzieci i dysponował aparatem o nazwie autorefraktometr pediatryczny. Tym urządzeniem można badań nawet kilku miesięczne dzieci a nie w każdym gabinecie jest, więc warto o niego wcześniej zapytać.
Ortoptyk, o którym pisałam wcześniej zajmuje się badaniem i leczeniem zeza także tutaj będzie potrzebny okulista.

Pozdrawiam serdecznie,
Marta Cholewińska-Dacka

O! Dziękuję bardzo za odpowiedź!
Już niedługo zacznę w takim razie szukać wyspecjalizowanego okulisty dla synka; )

szczerze nie spotkałam się z taką chorobą