Niedobory w połogu i podczas karmienia piersią

Drogie mamy, każda z nas wie, jak ważne jest dbanie o siebie podczas ciąży. Niestety bardzo wiele mam zapomina, że po porodzie ich stan zdrowia i samopoczucie również są bardzo ważne! Okres ciąży, połogu i karmienia piersią jest ogromnym obciążeniem dla organizmu i mogą pojawić się niedobory np. witaminy D, żelaza, ferrytyny, witamin z grupy B i innych. Niedobory mogą np. potęgować uczucie zmęczenia i obniżać odporność. Czy po połogu sprawdzałyście Wasz stan zdrowia? Czy konsultowałyście się z lekarzem w sprawie suplementacji (jeśli była taka potrzeba)? Dajcie znać, jak to u Was wyglądało :smiling_face_with_three_hearts: :heart:

1 polubienie

Tak, ja suplementowalam sie w pologu tymi samymi suplementami co podczas ciazy.
W pierwszej ciazy dostalam żelazo w tabletkach bo po cc mialam strasznie niskie.
Probowalam tez nadeobic wszysyko dobra dieta.
Na szczescie szybko wrocilam na dobre tory :heart:

Tak, po połogu zrobiłam podstawowe badania, bo byłam ciągle zmęczona i bez energii. Miałam niski poziom żelaza, dlatego zaczęłam suplementację i było lepiej . Teraz w ciąży znowu biorę tabletki na żelazo

U mnie po porodzie dopiero po kilku miesiącach wyszło, jak bardzo organizm był „wyczerpany” :sweat_smile: Ciągłe zmęczenie zrzucałam na niewyspanie , ale okazało się, że miałam niski poziom żelaza . Po konsultacji z lekarzem zrobiłam podstawowe badania i dobrałam suplementację naprawdę poczułam różnicę po kilku tygodniach :blush:
połóg i karmienie piersią to ogromny wysiłek dla organizmu Teraz bede regularnie kontrolować wyniki i bardziej dbać też o siebie, nie tylko o dziecko :smiling_face_with_three_hearts:

Robilam badania po pologu i wyszedl niedobor zelaza , dostalam zelazo na recepte i niedlugo jade na kolejne badania zobaczyc czy udalo sie je podbic .
W czasie ciazy caly czas (o ile nie zapomnialam ) bralam witaminy dla ciezarnych a dokladnie Pregne

Jakie bierzesz tabletki na żelazo?

Lekarz przepisal mi Tardyferon

To mi to samo przepisała :slight_smile:

To takie typowe dla kobiet w ciazy i tych które karmia piersia to pewnie dlatego

Brałam suplementy cały okres karmienia piersią. Czułam że mój organizm potrzebuje więcej witamin niż wcześniej

Prawda jest taka że w naszym kraju bardzo duży jest nacisk na wszelkiej maści badania pobieranie krwi w ciąży ale już w czasie połogu tak naprawdę kobieta jest zostawiona sama w sobie i już nie jest “interesującą” pacjentką.

Przy pierwszej wizycie kontrolnej po porodzie moja ginekolog przepisala mi komplet badan do zrobienia zeby sprawdzic stan zdrowia oraz dobrac odpowiednia antykoncepcje.
Dodatkowo suplementuje sie witaminami, ktore bralam w ciazy z tym, ze teraz biore dla mam karmiacych.
Kolejna wizyte mam za miesiac (to bedzie pol roku po porodzie). Ogolnie wychodze z zalozenia ze cialo mam jedno i nikt tak o mnie nie zadba jak ja sama wiec kontroluje sie :slight_smile: dla siebie i dzieciaczkow​:heart:

1 polubienie

I dla kobiety w ciąży zawsze znajdzie się miejsce do lekarza a tak są takie długie kolejki…

1 polubienie

Ja oczywiście po porodzie suplementuje witaminy. Biorę prenetal lacto dla mam karmiących. Jestem z tych kobiet co bada się regularnie więc robiłam morfologię, USG piersi, cytologię oraz na bieżąco sprawdzam tarczycę. Myślę też o okuliście i stomatolog tak profilaktycznie

Ja po kazdym pologu robilam badanie krwi i kontrola u gin. Zawsze wychodzily problemy z zelazem i dostawalam na to tabletki. Po 3 ciazy wystapily tez problemy z pecherzem i cytologia byla brzydka… leczylam sie antybiotykami i nie bylo poprawy. Zmienilam gin i sie okazalo ze jak lezalam przez 2 tyg bez wod zrobil sie stan zapalny i po porodzie powinnam doatac od razy antybiotyk a ja nie dostalam przez pol roku nic. Przepisali mi zastrzyki i po 3 miesiacach juz sie poprawilo

W ciąży każda mama pamięta o regularnych badaniach, co miesiąc lub nawet częściej a niestety w połogu często mamy o sobie zapominają. Ja w połogu robiłam badania krwi - morfologia, tsh, ft4, ferrytyna, witamina d i jeszcze wiele innych, aby dobrać odpowiednio suplementację i mieć więcej energii w tym ciężkim dla organizmu czasie. Jakiś czas po zakończeniu połogu powtórzyłam badania :slight_smile:
Obowiązkowo każda mama powinna wybrać się też na usg piersi - nie trzeba czekać do zakończenia laktacji.
Super @LOVI_Redakcja że zwracacie na to uwagę :heart:

Mi lekarz odrazu zalecił jak byłam jeszcze w szpitalu żeby kontynuować suplementację witamin tych co brałam w trakcie ciąży. I tak robiłam chociaż juz nie tak regularnie jak podczas ciąży , ciągle zapominałam.

Wspaniale, że szybko się poprawiło :heart:

Zgadzamy się z Tobą :raised_hands: :heart:

1 polubienie

Warto o siebie dbać :raised_hands: :revolving_hearts:

1 polubienie